„Penki kontinentai“ naujienos

Nauja IPTV kryptis – „IPTV Banking & Retail“

IPTV (angl. Internet Protocol Television) rinkos lyderiai iš viso pasaulio Vilniuje diskutuoja apie IP televiziją ir jos tendencijas. Konferenciją ir simpoziumą, vykstančius kovo 6–9 dienomis mūsų šalyje, organizuoja tarptautinė organizacija „Open IPTV Forum“ ir kompanija „Penki kontinentai“. Ta proga apie IPTV rinką ir jos perspektyvas kalbamės su įmonių grupės „Penki kontinentai“ valdybos pirmininku Idraku Dadašovu.

„Open IPTV Forum“ konferenciją rengia Vilniuje. Kodėl pasirinkta būtent mūsų šalies sostinė? Kuo šis renginys svarbus visai Lietuvai?

Labai džiaugiamės, jog „Open IPTV Forum“, kurios nariais mes tapome praėjusiais metais, savo konferencijai rengti pasirinko Vilnių. Žinoma, tai ne atsitiktinis pasirinkimas. Neseniai Miunchene vykusioje konferencijoje asociacija „FTTH Council Europe“ paskelbė, kad pagal šviesolaidinio interneto plėtrą bei itin greitos prieigos technologijų pasiekiamumą vartotojams ir verslui trečią kartą iš eilės tarp Europos valstybių pirmąją vietą užėmė Lietuva. Taigi, mes esame technologijų priešakyje, o IPTV sujungia tai, kas moderniausia, pažangiausia ir inovatyviausia medijos industrijoje.

Verta atkreipti dėmesį, jog Lietuvoje egzistuoja skaidri ir atvira investicinė terpė, todėl pasaulinės lyderės, tokios kaip „Cisco“, „Motorola“, „Gemalto“, „Ericsson“, ir kitos IPTV technologijų bei paslaugų plėtra suinteresuotos įmonės jau išreiškė norą dalyvauti įvairiuose bendruose projektuose bei renginiuose, kurie ateityje vyks mūsų šalyje. Na o Lietuvos gyventojams šis renginys – tai puiki galimybė iš pirmų lūpų gauti visą išsamią informaciją apie IPTV ir susidaryti bendrą vaizdą apie minėtos technologijos plėtros kryptis.

Kalbant apie IPTV, kokios šios rinkos tendencijos ir perspektyvos pastebimos pasaulyje?

Nuo pat šviesolaidinio tinklo „Skynet“ projektavimo ir tiesimo pradžios (1998 m.) IPTV technologijomis paremtos paslaugos buvo mūsų strategijos prioritetas. Nuo 2001 metų ėmėmės IPTV laboratorinių tyrimų, rinkomės technologijas bei įrangą. Šiandien man nesinorėtų daug kalbėti apie įprastas interaktyvias paslaugas, pvz., „Live TV“ ir jos funkcijas: EPG, mėgstamus, papildomus, asmeninius kanalus, kanalų blokavimą PIN kodu, daugybę paslaugų, susijusių su VOD (angl. Video on Demand), socialine komunikacija, internetu, virtualiomis paslaugomis, vaizdo nuoma ir kino salėmis. Jos jau įprastos daugelio operatorių klientams. Nebestebina nieko ir papildomos IPTV paslaugos: „Google Maps“, „Facebook“, „YouTube“, „Picasa“, RSS, žaidimai TV ekrane.

Šiuo metu dauguma IPTV technologijų kūrėjų žengia asmeninės televizijos link. Tai reiškia, jog naudotojui turi būti suteikta galimybė, atsižvelgus į savo poreikius, įpročius, pomėgius, gyvenimo būdą, veiklos pobūdį, pačiam susikurti tai, ką jis nori matyti ekrane. Ir čia atsiveria didžiulės galimybės. Vartotojas, pasitelkęs į pagalbą asmeninius grafinius valdiklius (angl. Widgets), TV ekrane gali daryti viską: pirkti, parduoti, peržiūrėti įvairius išrašus, tarp jų ir banko, mokėti mokesčius, o prireikus ir reklamuoti savo produktus ar paslaugas.

Kalbėdamas apie mūsų šiandienius produktus, norėčiau akcentuoti naują bankinių ir mažmeninės prekybos paslaugų teikimo platformą „IPTV banking & retail“. Tai toks pat visavertis kanalas, kaip ir banko filialas su visa mokėjimo kortelėms skirta įranga (EFT POS terminalais, kasų sistemomis, grynuosius pinigus išduodančiais bei priimančiais bankomatais), elektroninė ar mobilioji bankininkystė. IPTV aplinkoje televizorius tampa tarpininku tarp banko ir jo kliento, prekybos centro ir pirkėjo. Čia mes įžvelgiame didžiules perspektyvas. Naudodamasis įprasta grafine vartotojo sąsaja, žmogus gali lengvai administruoti savo sąskaitas, atlikti įvairias banko operacijas, atidaryti virtualią sąskaitą bei peržiūrėti išrašus apie suteiktas paslaugas, el. parduotuvėje radęs pagal kainą ir kokybę tinkančią prekę sumokėti už ją ir jos pristatymą. Kartu su nuotolinio valdymo pultu naudojant išmanųjį telefoną ir planšetinį kompiuterį, valdyti visas šias paslaugas dar paprasčiau ir patogiau.

Norėčiau priminti ir apie mūsų sukurtą „Smart House“ sistemą, automatiškai nuskaitančią visų skaitiklių rodmenis pagal galiojančius tarifus (dujų, karšto / šalto vandens, elektros) ir sugeneruojančią sąskaitą bei išsaugančią ją. Sujungus „Smart House“ ir „IPTV banking & retail“, sąskaitų apmokėjimas tampa dar paprastesnis ir patogesnis. O skiltyje „Mano šeimos biudžetas“ naudotojas gali analizuoti visus bet kurio pasirinkto laikotarpio pinigų srautus. Tuo pat metu mokėjimo ir lojalumo sistema „PayLo“ suteikia galimybę apmokant sąskaitas įvertinti ir kliento lojalumą.

Visų šių išvardytų produktų dermė pareikalavo iš mūsų sukurti sistemą „Central Video Management.iQ“, gebančią ne tik valdyti bankinio bei mažmeninės prekybos sektorių reklamos terpę (remiantis Direct market (personalizuota komunikacija) koncepcija), bet ir pagal analitinius duomenis analizuoti jos efektyvumą. Tačiau tam, kad panašios paslaugos greičiau „atkeliautų“ į mūsų TV ekranus, būtina standartizuoti ir unifikuoti tarpinę programinę įrangą (angl. middleware), galinę įrangą, pasiruošti sertifikavimo bei standartizavimo procedūroms ir kt. Tai didžiulis darbas. Ir mus džiugina faktas, jog kurdami savo produktus sulaukiame didžiulio „Open IPTV Forum“ palaikymo bei supratimo.

Ką, kalbant apie šį sektorių, būtų galima pasakyti apie naudotojų duomenų apsaugą?

Labai daug lemia pasirinkta plačiajuosčiam internetui skirta techninė įranga, užtikrinanti medijos turinio pateikimą bei techninį monitoringą. Mums tai užtikrinti padeda šviesolaidiniame „Skynet“ tinkle naudojama „Cisco Systems“ ir „Motorola Mobility“ įranga, garantuojanti vaizdo signalų šifravimą. Visa tai prisideda prie kovos su piratavimu bei leidžia pateikti aukštos kokybės HD ir 3D formatų medijos turinį.

Visgi tobulėja ne tik technologijos, bet ir nusikaltėlių taikomi metodai bei būdai. „Penkių kontinentų“ patirtis dirbant bankiniame ir mažmeninės prekybos sektoriuose bei turimas įvairių standartų (PCI DSS (angl. Payment Card Industry Data Security Standard), PA-DSS (angl. The Payment Application Data Security Standard) rinkinys gali labai pagreitinti „IPTV banking & retail“ paslaugų raidą. Esu tikras, jog klientai, paslaugų teikėjai, medijos turinio kūrėjai bei tiekėjai artimiausiu metu galės įsitikinti IPTV paslaugų bendrų standartų bei sertifikavimo procedūrų būtinybe.

IPTV rytojus, koks jis, Jūsų akimis?

Jauni žmonės, kurie yra pagrindiniai IPTV platformų naudotojai, gimė tuo metu, kai jau buvo televizoriai, vaizdo leistuvai, kompiuteriai, internetas, mobilieji telefonai. Mano kartai ne taip pasisekė. Prieš 50 metų pirmą kartą išvydęs televizorių ir matydamas šiandienos televizijos formatą, prieš 40 metų pamatęs monitoriaus ekraną ir žinodamas bei stebėdamas, kas siūloma šiandien, galiu labai nesunkiai nuspėti, kokia kryptimi juda interaktyvi personalizuota „Smart TV+“ – televizoriaus ir kompiuterio simbiozė, deranti su patogiu dizainu, kokį siūlo daugybė pasaulinių kompanijų, kurių atstovų galime sutikti ir čia, Vilniuje vykstančiame renginyje.

Nuo 1998 metų esame šviesolaidinio tinklo „Skynet“ tiekėjai. Mūsų bendrovė pirmoji Lietuvoje pasiūlė šviesolaidinio interneto ir IP televizijos paslaugų. IPTV – svarbi mūsų įmonės strategijos dalis. Mes nuolat siūlome naujų IPTV sprendimų, išplečiančių TV ekrane pateikiamų paslaugų spektrą. Visgi tuo nereiktų apsiriboti. Planuojame perkelti IPTV į bankinį bei mažmeninės prekybos, saugumo, intelektinio būsto, medicinos, turizmo, el. balsavimo, nuotolinio mokymo ir kt. sektorius. Dalyvavimas „Open IPTV Forum“ veikloje – mums didelė garbė. Vertiname galimybę drauge su viso pasaulio IPTV lyderiais dalyvauti aptariant ir kuriant pasaulinius IPTV standartus bei paverčiant šią paslaugą kuo labiau prieinamą kiekvienam naudotojui, žinoma, ir Lietuvos.

Daugiau nei dešimtmetį stebima visų medijos paslaugų plėtra leidžia mums prognozuoti, jog IPTV atveria mums neribotas galimybes teikti konkrečiam žmogui įvairias interaktyvias paslaugas. Kuo šios paslaugos bus tiksliau adresuotos konkrečiam žmogui, tuo daugiau atsiras pasitikėjimo tarp žmogaus ir prietaiso – juk šiandien įrenginys tampa savotišku patarėju ir bičiuliu.

Dėkojame už pokalbį.

Kilo klausimų?

Naujienos

Užsisakyti