BS/2 prisideda prie Uzbekistano bankinio sektoriaus skaitmeninės transformacijos
Uzbekistano bankų sektoriuje ryžtingai įsigali skaitmeninis klientų aptarnavimo formatas. Šalyje auga žmonių pasitikėjimas elektroninėmis bankininkystės paslaugomis.
Bekontakčių atsiskaitymų paklausa sukūrė sąlygas elektroninės prekybos platformų, mokėjimo programų ir FinTech startuolių plėtrai. Taškente vykęs tarptautinis forumas „Digital Uzbekistan“ patvirtino, kad šalies viešasis ir komercinis sektoriai yra tvirtai nusiteikę diegti pažangias finansines technologijas.
Šiemet forumas sulaukė daugiau nei 2 600 dalyvių. Savo produktus ir paslaugas pristatė daugiau nei 80 įmonių iš 35 pasaulio šalių: Lietuvos, Lenkijos, Ispanijos, Austrijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Prancūzijos, Šveicarijos, Kinijos, Kipro, Jungtinių Arabų Emyratų, Japonijos ir kt.
B„Penkių kontinentų“ grupės įmonė BS/2 buvo pagrindinė forumo „Digital Uzbekistan“ rėmėja. Savo stende ji pristatė naujos kartos programinius sprendimus „Payments.iQᴺᴳ“, „ATMeye.iQᴺᴳ“, „Cash Management.iQ“, „TransLink.iQ“, „DS Center.iQ“ ir šiuolaikinę pasaulinių gamintojų bankinę įrangą. Tarp jų: „Diebold Nixdorf“, SUNMI, „Sargent&Greenleaf“, „Magner International“, „Bankosa“, „Henkovac“, „Oberthur“ ir kt. įranga.
Uzbekistane kas trečias savitarnos įrenginys yra daugiafunkcis
Tarptautiniame forume Taškente pranešimus skaitė daugiau nei 130 bankininkystės ir mokėjimų srities ekspertų. Dalyviai aptarė ateities skaitmeninių paslaugų perspektyvas ir pasidalijo savo fizinių ir skaitmeninių klientų aptarnavimo kanalų integravimo patirtimi.
Daugiafunkcių savitarnos įrenginių (angl. Smart ATM) pasirodymas Uzbekistano rinkoje iš esmės pakeitė įprastus verslo procesus. Moderniuose bankomatuose klientams siūloma didelė paslaugų įvairovė: jie gali ne tik įnešti ar išsiimti grynuosius pinigus, bet ir pasikeisti valiutą, atlikti kitas operacijas.
33 % visų Uzbekistano bankomatų yra daugiafunkciai, atliekantys grynųjų pinigų recirkuliacijos funkciją.
Numatoma, kad iki 2024 m. pabaigos šių įrenginių skaičius šalyje sparčiai augs. „Ipak Yuli“ tapo pirmuoju Centrinės Azijos banku, pradėjusiu naudoti daugiafunkcius bankomatus. Finansų organizacija šiuo metu turi 850 „DN Series“ savitarnos įrenginių. Išmaniųjų bankomatų diegimo projektas įgyvendinamas drauge su BS/2, oficialia „Diebold Nixdorf“ partnere.
Forumo „Digital Uzbekistan“ metu BS/2 gen. direktoriaus pavaduotojas strateginių krypčių plėtrai Kirillas Ovsiannikovas ir „Ipak Yuli“ Mažmeninio verslo operacijų bei kontrolės skyriaus vadovas Umidas Chodžibekovas pasidalijo septynerių metų bendradarbiavimo rezultatais.
Ekspertai papasakojo apie tai, kaip šiuolaikiniai savitarnos įrenginiai padeda didinti banko pajamas ir gerinti klientų aptarnavimo kokybę.
Kirillas Ovsiannikovas, BS/2 gen. direktoriaus pavaduotojas strateginių krypčių plėtrai:
БBankai domisi ne tik naujų funkcijų diegimu į bankomatus ir kaip aptarnauti kuo daugiau klientų, bet ir kaip sumažinti bankinės savitarnos kanalų atsipirkimo laiką. Mūsų partneriams svarbu nustatyti bankomatų investicijų grąžos laikotarpį. Šiuo metu nustatėme tikslinį bankomatų atsipirkimo laikotarpį nuo 24 iki 28 mėnesių. Partneriai patvirtina, kad toks laikotarpis realus. Laikoma, kad investicijos, atsiperkančios per mažiau nei 3–5 metus, yra sėkmingos verslo požiūriu. Esame įsitikinę, kad Uzbekistano bankų sektorius ir toliau sparčiai vystysis, o bankinės paslaugos taps dar labiau prieinamesnės gyventojams.
„Ipak Yuli“ pirmasis šalyje įsidiegė kompleksinę bankomatų valdymo platformą „Vynamic View“ ir bankomatų stebėsenos bei klientų ginčų sprendimo sistemą „ATMeye.iQ“. 2022 m. bankas pradėjo testuoti sistemą „Cash Management.iQ“, skirtą grynųjų pinigų apyvartai optimizuoti.
„Ipak Yuli“ planuoja per keletą metų padidinti savo bankomatų skaičių iki tūkstančio. Būdama banko technologine partnere, įmonė BS/2 prisideda prie daugiafunkcių bankomatų tinklo plėtros. Šie bankomatai veikia kaip savarankiški klientų aptarnavimo centrai. Juose klientai gali pasikeisti valiutą (tam bankomatuose diegiama sistema „FCX.iQ“), išsiimti pinigus be kortelės (taikant „QR-Pay“ technologiją), pervesti pinigus į sąskaitą, pasinaudoti kitomis paslaugomis.
„Ipak Yuli“ bankas yra ypač orientuotas į klientą, jis itin daug dėmesio skiria mažų ir vidutinių įmonių segmentui. Taigi jam labai svarbu suteikti klientams papildomų paslaugų, kurios atitiktų jų poreikius ir lūkesčius.
Vitalijus Korčevojus, „Diebold Nixdorf“ pardavimo partneriams vadybininkas:
Uzbekistano rinka pastaraisiais metais itin intensyviai plečiasi. „Diebold Nixdorf“ įrenginiai šalyje yra labai populiarūs, o ypač turintys grynųjų pinigų recirkuliacijos sistemą, leidžiančią ir priimti, ir išduoti grynuosius pinigus. Išmanieji „Diebold Nixdorf“ bankomatai ir į juos diegiami BS/2 programinės įrangos sprendimai – puikus derinys.“
Forume „Penki kontinentai“ grupės komanda atliko puikų darbą. Jos stendą aplankė šalies bankų vadovybė ir įvairių skyrių vadovai. Tiems atstovams, kurie tiesiogiai susiję su technine sritimi, buvo ypač svarbu pamatyti įrenginius iš vidaus, įsitikinti jų patikimumu. Bankams, kurie dar nenaudoja mūsų sprendimų, tai buvo puiki galimybė sužinoti daugiau apie techninės ir programinės įrangos privalumus.
Renginyje taip pat buvo pristatytas „Kapitalbank“ bankomatas, kuriame buvo galima atlikti realias operacijas: pasikeisti valiutą, išsigryninti pinigus. Mano nuomone, tai geriausias būdas pademonstruoti produktą. Klientai gali asmeniškai išbandyti visas funkcijas ir galimybes. Tai padeda suprasti, kaip produktas integruojamas į verslo procesus.
Forume pranešimą skaitė ir „Kapitalbank“ Verslo techninio palaikymo vadovas Denisas Kochaevas. Ekspertas papasakojo, kaip šiuolaikiniai bankomatai integruojami į finansų organizacijos skaitmeninę ekosistemą.
2023 m. „Kapitalbank“ ir BS/2 pasirašė Strateginės partnerystės memorandumą, pagal kurį bankas įsigijo 750 išmaniųjų bankomatų.
Į savitarnos įrenginius įdiegta naujausia BS/2 sistemos „Payments.iQᴺᴳ“ versija kartu su moduliais „FCX.iQ“ ir „QR-Pay“, taip pat „Diebold Nixdorf“ programinis sprendimas „VCP-Lite“. Visa tai sudaro galimybę banko klientams bankomatuose atlikti įvairias operacijas:
- Išsiimti ir įnešti grynuosius pinigus,
- Atsiskaityti už komunalines paslaugas ir sumokėti už baudas,
- Grąžinti kreditus,
- Pasikeisti valiutą ir kt.
Prieš pat forumą „Kapitalbank“ paskelbė apie naują funkciją bankomatuose – galimybę grąžinti kreditus grynaisiais pinigais. Kredito paslaugos Uzbekistane yra labai populiarios. Banke jau seniai suteikia galimybę grąžinti paskolas per mobiliąją programėlę, tačiau 40 % visų kredito mokėjimų šalyje vis dar atliekama grynaisiais pinigais. Šią paslaugą įdiegus bankomatuose, sumažės eilės ir banko filialų darbuotojų krūvis.
Iki 80 % operacijų klientai gali atlikti be apsilankymo banko skyriuje
Forume „Digital Uzbekistan“ BS/2 specialistai pristatė naujos kartos sistemą „Payments.iQᴺᴳ (New Generation)“. Tarp atnaujintų funkcijų – galimybė juridiniams asmenims bankomate atlikti saviinkasaciją. Be to, „Payments.iQᴺᴳ“ dabar suteikia galimybę valdyti paslaugas bankomate per mobilųjį telefoną (angl. „ATM Mobile Control“) ir naudoti biometrines technologijas.
Artimiausiu metu „Payments.iQᴺᴳ“ veiks ne tik bankomatuose ir išmaniuosiuose telefonuose, bet ir savitarnos kioskuose bei įrenginiuose, skirtuose gryniesiems pinigams priimti.
Saviinkasacija bankomatuose šiuo metu yra viena iš populiariausių paslaugų Uzbekistane. Šis sprendimas leidžia klientams per bankomatus įnešti grynuosius pinigus į savo sąskaitas. Įnešta suma akimirksniu atvaizduojama įrenginio ekrane, o savininkas gali iš karto pinigus panaudoti savo reikmėms.
Fiziniams asmenims bankomatuose yra prieinama grynųjų pinigų išėmimo paslauga naudojant QR kodą. Ši sistemos „Payments.iQᴺᴳ“ funkcija žymiai supaprastina grynųjų pinigų gavimo procesą ir leidžia apsieiti be banko kortelės. Tai padeda finansų organizacijoms sumažinti komisinių išlaidas, taupyti eksploatacines sąnaudas, nes sumažėja įrangos susidėvėjimas.
Naudodamas daugiafunkcius įrenginius, bankas gali nukreipti klientus į savitarnos kanalą. Klientai gali atlikti pagrindines bankines operacijas savarankiškai, jiems nereikia vykti į banko skyrių. „Payments.iQᴺᴳ“ sistema padeda sumažinti banko skyrių apkrovą, o banko darbuotojai gali skirti daugiau laiko kitoms užduotims.
Atnaujintą sistemos „Payments.iQᴺᴳ“ funkcionalumą diegia dar vienas Uzbekistano bankas. Forume įmonių grupės „Penki kontinentai“ valdybos pirmininkas Idraakas Dadašovas ir „Trastbank“ valdybos pirmininko pavaduotojas Zijavuddinas Kurganovas pasirašė Strateginės partnerystės memorandumą.
Planuojama „Trastbank“ bankomatuose įgyvendinti saviinkasacijos paslaugą, kad iki 2024 m. pabaigos mažų ir vidutinių įmonių atstovai galėtų į nešti per bankomatus savo pajamas.
Naujos grynųjų pinigų valdymo galimybės Uzbekistane
Renginyje Uzbekistane BS/2 pristatė atnaujintą programinės įrangos produktą „Cash Management.iQ 2.2.5“. Jis turi naują grynųjų pinigų apdorojimo modulį, kuris užtikrina sistemos integraciją su „Magner International“, „Bankosa“ ir kitų gamintojų grynųjų pinigų skaičiavimo-rūšiavimo įrenginiais.
Naudojant pažangias technologijas, kiekviena prie „Cash Management.iQ“ sistemos prijungta pinigų skaičiavimo mašina gali automatiškai perduoti bankui informaciją apie apdorotų banknotų skaičių ir būklę. Sprendimų priėmimo sistema „DS Center.iQ“ analizuoja gautus duomenis ir pateikia svarbias išvadas apie grynųjų pinigų būklę, įrangos našumo efektyvumą, taip pat apie techninės priežiūros ar banknotų keitimo poreikį.
Nikolajs Želnins, BS/2 rinkos plėtros vadovas Uzbekistane:
Naujausia bankinio sektoriaus tendencija – papildomų funkcijų diegimas savitarnos įrenginiuose. Uzbekistane daugelis bankų vis dar turi bankomatus, atliekančius tik grynųjų pinigų išdavimo funkciją. Tačiau jau pastebima tendencija, ypač tarp komercinių bankų, bankomatuose siūlyti papildomas paslaugas. Tai ne tik grynųjų pinigų išdavimas, bet ir įnešimas, kitos operacijos. Siūlome bankams pasinaudojant mūsų programiniais sprendimais, plėsti savitarnos įrangos galimybes ir jau sulaukiame teigiamų partnerių atsiliepimų.
Naujame biure Taškente įrengėme demonstracinę erdvę, kurioje pristatomi ne tik išmanieji bankomatai, bet ir grynųjų pinigų skaičiavimo-rūšiavimo technika.
Bankai ir prekybos organizacijos siekia efektyviai valdyti pinigų srautus. Tam diegiamos savitarnos kasos, sprendimai grynųjų pinigų judėjimui stebėti bei optimizuoti. Nors tai dar tik kelio pradžia, matome didelį susidomėjimą ir supratimą, kaip šie sprendimai gali praversti verslui.
„Penki kontinentai“ grupei priklausanti įmonė „ASHBURN International“ forumo „Digital Uzbekistan“ dalyviams pristatė įvairius SUNMI mokėjimo įrenginių modelius. Tarp jų buvo naujieji „SUNMI P3“, „SUNMI P3 Mix“ ir jau rinkoje gerai žinomi „SUNMI P2“ bei „SUNMI P2 Lite SE“.
„Penkių kontinentų“ grupės partneris SUNMI laikosi strategijos BIoT (angl. „Business Internet of Things“). Jos pagrindas – integruoti daiktų interneto technologijas į verslo procesus.
Drauge su partneriu „Penki kontinentai“ siekia užtikrinti prekybininkams verslo efektyvumą ir naudą, taikant inovacinius sprendimus.
„ASHBURN International“ sistema „TransLink.iQ“ suteikia kompleksines mokėjimo terminalų tinklo valdymo galimybes, įskaitant mokėjimo operacijų stebėseną realiuoju laiku. Ši programinė įranga gali būti lengvai plečiama, atsižvelgiant į augančius verslo poreikius ir taip užtikrinant nenutrūkstamą terminalų tinklo veikimą, nepriklausomai nuo prijungtų terminalų skaičiaus ar mokėjimo operacijų apimties.
Kitas įmonės sukurtas sprendimas – „3 in 1“ – paverčia EFTPOS įrenginius visaverčiais kasos aparatais su mokėjimų priėmimo funkcija ir galimybe atlikti virtualią fiskalizaciją.
Šiuo metu daugiau nei 30 Uzbekistano bankų naudoja terminalus, kuriuose įdiegta „ASHBURN International“ programinė įranga.
Į bankomatus nukreiptos fizinės atakos pasaulyje išaugo 165 %
Bankomatų saugumo asociacijos (ASA) duomenimis, 2024 m. bandymų įsilaužti ir pavogti bankomatus dažnis viršijo kibernetinių atakų skaičių. Ekspertai pastebi, kad bankomatų vagystėms dažnai pasitelkiami žemo technologinio lygio metodai, naudojant krautuvus, pavogtus iš vietinių statybviečių.
Taškente vykusiame forume buvo pristatytas didelis pasirinkimas inovatyvių produktų, skirtų savitarnos įrenginių apsaugai. BS/2 pademonstravo savo atnaujintą sistemą „ATMeye.iQᴺᴳ 1.8.0“, kuri yra integruota su „Teltonika“ GPS sekimo įrenginiais. Ši sistema leidžia bankams ne tik stebėti savo įrenginių buvimo vietą realiuoju laiku, bet ir greitai reaguoti į išorinius dirgiklius, apie kuriuos praneša papildomi jutikliai: smūgio, gręžimo, dujų, temperatūros ir kt. Net ir atjungus bankomatą nuo elektros tiekimo ar mobiliojo tinklo, GPS sekimo įrenginiai ir toliau siunčia pranešimus apie bankomato buvimo vietą ir būklę.
BS/2 stende savo produkciją pristatė įmonė „Sargent & Greenleaf“ (S&G). Ši elektroninių spynų su vienkartiniais prieigos kodais gamintoja yra „Penki kontinentai“ grupės partnerė jau daugiau nei 5 metus.
S&G gaminamos „A-Series“ spynos visame pasaulyje tampa saugumo standartu. Pavyzdžiui, Indijos rezervinis bankas įtraukė šiuos elektroninius užrakus į privalomą šalies bankomatų apsaugos priemonių sąrašą.
S&G spynos yra integruojamos su „Cash Management.iQ“ sistema. Tai leidžia automatizuoti unikalių seifų atrakinimo kodų generavimo ir priskyrimo procesus. Toks sprendimas padeda didinti saugumo lygį ir palengvinti prieigos prie vertybinių lėšų valdymą. Šiuo metu S&G spynos įdiegtos daugiau nei į 589 000 įrenginių visame pasaulyje.
Be to, renginyje buvo pristatyti „Oberthur“ sprendimai, skirti piniginių lėšų apsaugai. „Oberthur“ produktų linija apima lengvus ir patvarius banknotų transportavimo konteinerius, seifus vertingiems daiktams saugoti ir apsaugines pinigų dažymo sistemas. „Oberthur“ naudoja IBNS (angl. „Intelligent Banknote Neutralization System“) koncepciją, pagal kurią užfiksavus įsilaužimą į bankomatą, jo kasetėse esantys banknotai automatiškai sutepami neišvalomu rašalu. Uzbekistanas yra viena iš šalių, kuriose leidžiama naudoti IBNS sistemą.
Grynųjų pinigų tvarkymo ir apsaugos sprendimai buvo išsamiai aptarti seminare „Bankomatai ir grynųjų pinigų optimizavimas“, kurį organizavo BS/2 iš karto po forumo „Digital Uzbekistan“.
Nepaisant šalyje pastebimos bendros tendencijos pereiti prie elektroninių atsiskaitymo būdų, grynųjų pinigų vaidmuo vietinėje ekonomikoje išlieka svarbus.
Įdiegusios pažangias technologijas, pristatytas minėtuose renginiuose Uzbekistane, finansinės organizacijos gali ženkliai padidinti saugumo lygį, optimizuoti grynųjų pinigų apyvartos procesus ir užtikrinti patikimą klientų aptarnavimą.
Kviečiame susipažinti su naujos kartos programiniais sprendimais ir aptarti jų diegimo į jūsų verslo procesus naudą! Susisiekite su mumis per kontaktų formą.