Grynųjų pinigų apdorojimo modulis sėkmingai įdiegtas Azerbaidžane
BS/2 grynųjų pinigų logistikos automatizavimo sistema „Cash Management.iQ“ su į ją įdiegtu nauju lėšų apdorojimo moduliu „Cash Processing.iQ“ buvo atnaujinta 2024 metų birželį, o šiuo metu ji jau sėkmingai naudojama Azerbaidžano bankuose. Naujas modulis sinchronizuoja grynųjų pinigų skaičiavimo bei rūšiavimo įrangos darbą, renka perskaičiavimų statistiką, padeda analizuoti ir planuoti grynųjų pinigų apdorojimo apimtį.
„Cash Processing.iQ“ buvo sukurtas, siekiant užtikrinti patikimą grynųjų pinigų apdorojimo procesą centriniuose bankuose, monetų kalyklose, grynųjų pinigų apdorojimo centruose ir inkasavimo tarnybose. Duomenys apie apdorotus banknotus, įskaitant jų gavimo laiką ir šaltinį, operatorius ir banknotų būklę, yra saugomi duomenų bazėje, kad būtų užtikrintas grynųjų pinigų judėjimo skaidrumas.
Vos per keturis mėnesius nauja funkcija kartu su anksčiau įdiegta sistema „Vault.iQ“ buvo sėkmingai įgyvendinta dviejuose didžiausiuose Azerbaidžano bankuose: ABB ir „Kapital Bank“. Šie sprendimai ne tik automatizuoja grynųjų pinigų rūšiavimo ir perskaičiavimo procesus, kurie būtini bankų veiklai, bet ir padeda atlikti banko operatoriaus funkcijas.
Azerbaidžano centrinis bankas, siekdamas efektyvinti ir optimizuoti grynųjų pinigų apyvartą šalyje, dalį savo verslo procesų perduoda bankams operatoriams. Viena iš pagrindinių užduočių, kurią atlieka bankai operatoriai – užtikrinti nacionalinės valiutos banknotų recirkuliaciją. Bankai operatoriai privalo priimti grynuosius pinigus iš kitų bankų ir nacionalinio pašto operatoriaus, juos apdoroti bei tinkamai apskaityti. Šiai funkcijai atlikti buvo pasirinkti minėti bankai ABB ir „Kapital Bank“, įvertinus jų turimos skaičiavimo bei rūšiavimo įrangos našumą ir efektyvumą.
Vusalas Aliyevas, „Kapital Bank“ Grynųjų pinigų ir bankomatų valdymo skyriaus vadovas:
„Grynųjų pinigų apdorojimo modulis formuoja ataskaitas, kurios atspindi, kiek yra kokybiškų banknotų, o kiek iš jų susidėvėję. Modulis taip pat padeda stebėti techninę skaičiavimo bei rūšiavimo įrenginių būklę, kad būtų laiku atlikta jų techninė priežiūra“.
Be to, bankai operatoriai privalo turėti pramoninio lygio banknotų skaičiavimo bei rūšiavimo įrangą, patikimą saugumo sistemą bei efektyvią ir skaidrią proceso automatizavimo sistemą. Pastarajam tikslui įgyvendinti buvo pasirinktas „Cash Management.iQ“ sistemos grynųjų pinigų tvarkymo modulis, kuris ir įdiegtas bankuose ABB bei „Kapital Bank“.
Be grynųjų pinigų logistikos valdymo procesų automatizavimo ABB ir „Kapital Bank“ bankuose, programinė įranga taip pat padeda Azerbaidžano centriniam bankui stebėti banknotų apdorojimo procesą ir automatizuoja suvestinės ataskaitos parengimą.
Anksčiau šios ataskaitos Azerbaidžano centriniam bankui buvo ruošiamos rankiniu būdu, todėl reikėjo daug laiko ir darbuotojų išteklių. Įdiegus „Cash Processing.iQ“, ataskaita suformuojama ir pateikiama automatiškai.
Kirillas Degtyarenko, „Cash Management.iQ“ produkto vadovas:
„Tai, kad mūsų sprendimas įdiegtas bankuose operatoriuose, patvirtina „Cash Management.iQ“ svarbą ir efektyvumą. Pagal reguliatoriaus reikalavimus, būtina saugoti duomenis apie apdorotų banknotų būklę, įskaitant priežastis, dėl kurių seni banknotai buvo atmesti. Šiuo metu kiekvienas iš bankų operatorių apdoroja apie 800 tūkstančių banknotų per dieną. Serverių apkrova yra labai didelė, jie privalo užtikrinti patikimą duomenų saugojimą ir prieigą prie milijardų įrašų.
BS/2 siekia kurti produktus, integruodama juos į vientisą ekosistemą. Duomenis iš grynųjų pinigų apdorojimo modulio „Cash Processing.iQ“ ateityje planuojam integruoti ir į kitus „Cash Management.iQ“ sistemos elementus, taip suteikiant galimybę stebėti visus banknotus, įneštus į bankomatus ar iš jų išimtus.
Naujas „Cash Processing.iQ“ modulis abiejuose bankuose buvo įdiegtas vienu metu. Siekiant automatizuoti banknotų apdorojimą, visų pirma, buvo atlikta integracija į 25 pramonines „G+D BPS-Series“ ir „Kissan K6“ banknotų rūšiuokles, iš kurių gauta detali perskaičiavimo parametrų statistika. Šie duomenys leidžia parengti detalią apdorotų grynųjų pinigų analizę pagal skaičių, nominalus ir banknotų kokybę, juos suskirstant į tinkamus apyvartai (angl. fit) ir susidėvėjusius (angl. unfit).
2024 m. rugsėjo mėnesį ABB ir „Kapital Bank“ grynųjų pinigų apdorojimo centruose buvo atlikta oficiali „Cash Processing.iQ“ modulio patikra. Po jos Azerbaidžano centrinio banko atstovai oficialiai patvirtino, kad programinis sprendimas „Cash Management.iQ“ sėkmingai veikia ir gali būti naudojamas bankų operatorių grynųjų pinigų apdorojimo procesams automatizuoti.
„Cash Processing.iQ“ – unikalus „Cash Management.iQ“ sistemos modulis, skirtas užtikrinti sklandų banknotų ir monetų apdorojimą visur, kur teikiamos bankinės paslaugos: bankuose, ižduose, inkasavimo tarnybose. Jis padeda automatizuoti ir greitai išplėsti grynųjų pinigų judėjimo procesus.
Daugiau informacijos apie šį modulį galima rasti produkto puslapyje arba svetainėje „Cash Management.iQ“.