Kaip naudotis bankomatu: kam reikalinga brokuotų pinigų kasetė ir kodėl veidrodinis PIN jūsų neišgelbės
Bankomatai – tai informacijos apdorojimo įrenginiai. Jie naudojami ne tik gryniesiems pinigams išduoti ir įnešti, bet ir susimokėti už paslaugas, atlikti paskolų įmokas ir kitas operacijas. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime jų konstrukciją ir funkcijas.
Bankomatų konstrukcija
Angliškai bankomatai vadinami trumpiniu – ATM (angl. Automated teller machine), t.y. automatinė kasininko mašina.
Išorinės bankomato dalys:
- korpusas;
- monitorius;
- klaviatūra kodui įvesti;
- kortelių skaitytuvas;
- kupiūrų priėmimo įtaisas;
- vaizdo stebėsenos kamera;
- spausdintuvas.
Vidinės bankomato dalys:
- seifas su grynųjų pinigų įdėjimo įtaisu ir kasetėmis, skirtomis jiems saugoti;
- grynųjų pinigų priėmimo ir išdavimo ritinėlių sistema
- „bankomato smegenys“: pagrindinė plokštė, procesorius ir maitinimo šaltinis.
Įdomūs faktai apie bankomatus
- Bankomatas vienos operacijos metu gali išduoti ribotą kupiūrų skaičių – skirtinguose modeliuose nuo 35 iki 110 kupiūrų.
- Ne visi bankomatai dirba visą parą, pvz., Japonijoje nemažai bankomatų veikia tik dienos metu (nes naktinis pelnas iš įrenginių eksploatavimo nepadengia jų priežiūros ir apsaugos išlaidų).
- Bankomatas turi nustatytą grynųjų pinigų kasečių skaičių. Standartiškai numatytos 4-6 kiekvienam banknotui pritaikytos kasetės, į kurias įdedama apytikriai 2,5 tūkst. banknotų.
- Bankomate yra brokuotų pinigų kasetė, į kurią perkeliami sulankstyti, sulipę banknotai, taip pat tie pinigai, kuriuos klientai pamiršo pasiimti iš grynųjų pinigų išdavimo angos.
- Bankomatai bijo šalčių – nors standartinis, gatvės sąlygoms pritaikytas įrenginys visiškai apsaugotas nuo drėgmės, tačiau jo sklandi veikla gali sutrikti temperatūrai nukritus iki – 15 °C.
- Bankomatuose naudojami matriciniai ir terminiai spausdintuvai – popierinė juosta čekiams yra išdėstyta ritiniuose (paprastai vienoje ritėje yra nuo 2 000 iki 5 000 čekių).
Atkreipkite dėmesį: internete plinta melaginga informacija apie tai, kad veidrodinis PIN kodas gali apsaugoti nuo plėšikų.
Šis teiginys pasirodė po 1994 m., kai amerikiečių teisininkas Džozefas Zingeris pasiūlė įgyvendinti tokį apsaugos nuo pinigų prievartavimo būdą – grasinant prievartautojui, į bankomatą įvesti savo PIN kodo skaičius atvirkštine tvarka, kad tokia kombinacija įjungtų grėsmės signalą, perduodamą policijai. Tačiau ši jo idėja nebuvo įgyvendinta, nes norėdamas toliau įvesti informaciją į bankomatą, klientas turėtų kur nors įvesti kodo reikšmę.
Bankomatų evoliucija
„Transaction Network“ apklausos rezultatai rodo, kad daugumai apklaustųjų (78 %), visų pirma, svarbi galimybė iš bankomato išsiimti grynuosius pinigus. Tačiau be grynųjų pinigų įnešimo ir išsigryninimo galimybių šiuolaikiniuose bankomatuose taip pat įdiegta daug naudingų funkcijų, kurios padeda sutaupyti laiko, išvengti eilių ir išvengti
Naudojantis daugiafunkciais savitarnos įrenginiais, galima atlikti įvairias operacijas nenaudojant papildomos įrangos. Bankai pamažu atnaujina savo įrenginių tinklą – standartinius bankomatus keičia išmaniais šiuolaikiškais įrenginiais, atliekančiais naujas funkcijas.
Atkreipkite dėmesį: bankomato išduotus pinigus reikia ištraukti per 30 sekundžių, nes dėl saugumo bankomatas juos įtrauks atgal.
Šiuolaikiniai bankomatai turi šias naujas funkcijas:
- NFC . Ši bekontaktė technologija suteikia galimybę naudotis bankomatu nekišant kortelės į skaitytuvą, o tik priartinant prie jo. Taip pat plastikinę kortelę gali atstoti virtuali kortelė išmaniajame telefone, kurį taip pat reikia priartinti prie skaitytuvo.
- QR kodai. Šis bekontaktis būdas naudojamas norint bankomate susimokėti mokesčiams ir kitoms operacijoms atlikti (kliento autorizavimas ir identifikavimas šiuo atveju atliekamas per banko programą, nuskaitančią QR kodą).
- Grynųjų pinigų recirkuliacija. Tai technologija, padedanti gryniesiems pinigams neužsistovėti, kai vieno kliento į bankomatą įnešti pinigai gali būti išduodami kitam.
- Asmeninis kabinetas. Dauguma bankų plečia savo savitarnos įrenginių funkcionalumą, priartindami prie internetinės bankininkystės, suteikdami galimybę kurti indėlius ir taupomąsias sąskaitas, peržiūrėti informaciją apie produktus ir pan.
- Naujas dizainas. Šiuolaikiniai bankomatai išsiskiria jutikliniu ekranu ir vis dažniau primena išmaniuosius telefonus ne tik savo išvaizda, bet ir galimybe išplėsti funkcionalumą, įdiegti naujas papildomas programas.
Apibendrinant galima teigti, kad ateityje numatoma reikšminga bankomatų funkcionalumo plėtra – bankomatai kaip bankų miniskyriai galės suteikti prieigą prie visų bankinių ir kitokių ne bankinių paslaugų.
Bankai skirtingai vertina savitarnos įrenginių funkcijų plėtrą, tačiau dauguma jau diegia šiuolaikines pažangias technologijas. Apie jas kalbėsime kituose straipsniuose.